Aktualności

 

UWAGA!
Informujemy, iż od dnia 01 września 2024r. obowiązywać będą nowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Szczegółowe informacje- klik

 

Sprzątanie garażu i piwnicy: gdzie wyrzucić stare farby, sprzęt i tekstylia?

05-05-2025 08:28
Wiosna to czas, gdy wielu z nas decyduje się na porządki w miejscach, do których zaglądamy najrzadziej – garażach, piwnicach, komórkach. Wraz z porządkami pojawia się pytanie: co zrobić ze wszystkimi „skarbami”, które nagromadziły się przez lata? Stare farby, zużyte narzędzia, zepsuty sprzęt elektryczny, zbutwiałe dywany, stare ubrania… Nie wszystko można wrzucić do zwykłego kosza!

Poniżej podpowiadamy, jak prawidłowo posegregować najczęstsze odpady z garażu i piwnicy:

1. Farby, lakiery, rozpuszczalniki, środki chemiczne

To odpady niebezpieczne – nie wolno ich wrzucać do żadnego z domowych pojemników. Oddaj je do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Zielonej w Lubinie. Przyjmowane są tam również opakowania po chemikaliach.

2. Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny (ZSEE)

Stare wiertarki, przedłużacze, lampy, radia – to wszystko należy oddać jako elektroodpady. Można je dostarczyć do PSZOK-u lub zostawić podczas zbiórek objazdowych, które są organizowane przez Gminę.

3. Stare tekstylia, materace, wykładziny, dywany

To odpady wielkogabarytowe – można je oddać do PSZOK lub wystawić w dniu zbiórki gabarytów (terminy dostępne na stronie Odpady Lubin). Uwaga: nie należy wrzucać ich do pojemnika na odpady zmieszane!

4. Złom i zużyte narzędzia

Metalowe odpady również można oddać do PSZOK-u. Zadbaj, by nie zawierały resztek olejów czy smarów – wówczas trzeba je potraktować jako odpady niebezpieczne.

5. Opony

Zgodnie z przepisami PSZOK przyjmuje tylko ograniczoną liczbę opon rocznie od jednej osoby. Opony z gospodarstw domowych (nie z działalności gospodarczej!) można tam oddać bezpłatnie.

 

Dlaczego to ważne? 

Nieprawidłowa segregacja odpadów grozi nie tylko karami, ale przede wszystkim szkodzi środowisku. Substancje chemiczne z farb czy rozpuszczalników mogą przenikać do gleby i wód gruntowych. Elektrośmieci zawierają toksyczne metale ciężkie. Dlatego ważne jest, by traktować wiosenne porządki jako okazję do odpowiedzialnego pozbywania się niepotrzebnych rzeczy.

Więcej informacji o działaniu PSZOK, godzinach otwarcia i zasadach przyjmowania odpadów – znajdziesz na stronie odpady.lubin.pl