Aktualności

 

‼UWAGA!


Informujemy, iż z dniem 02 listopada 2022 roku został otwarty nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Zielonej w Lubinie.

Przed planowanym przyjazdem, prosimy o zapoznanie się z Regulaminem określającym szczegółowe zasady funkcjonowania PSZOK oraz uzupełnienie i podpisanie Oświadczenia, stanowiącego załącznik do Regulaminu. Informujemy, iż nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jest czynny od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 do 16:00, poza dniami ustawowo wolnymi od pracy.‼

 

„EKO-MAJÓWKA”, czyli jak postępować z odpadami

30-04-2024 07:45
Przed nami długo wyczekiwany przez wielu mieszkańców weekend majowy. W związku z zapowiadającą się słoneczną pogodą wiele osób zdecyduje się na wypoczynek przy grillu. Ale czy można mówić o grillowaniu i życiu w zgodzie z naturą?

Przed nami długo wyczekiwany przez wielu mieszkańców weekend majowy. W związku z zapowiadającą się słoneczną pogodą wiele osób zdecyduje się na wypoczynek przy grillu. Ale czy można mówić o grillowaniu i  życiu w zgodzie z naturą? Poniżej przedstawiamy propozycje, co zrobić, by zminimalizować ryzyko szkodliwego wpływu na  środowisko:

1.    Wybór sprzętu:

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych palenisk będzie grill gazowy lub elektryczny. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie grilla bez węgla lub drewna zadbajmy o dobry skład podpałek, unikając chemicznych składów, które poza negatywnym wpływem na środowisko są także niekorzystne dla naszego zdrowia.

2.    Akcesoria:

Jeśli mamy taką możliwość stawiajmy na naczynia wielorazowe. Jeżeli jednak chcemy użyć zastawy jednorazowej to warto zwrócić uwagę, aby była wykonana z produktów biodegradowalnych takich jak papier czy coraz częściej dostępnych otrębów, trzciny cukrowej lub nawet ciasta chlebowego (a w ramach ciekawostki mamy informację, że niektóre z nich nadają się do spożycia).

3.    Co z odpadami?

Po zakończonym wypoczynku należy po sobie posprzątać. Pamiętajmy, aby palenisko zostało dobrze ugaszone. Poniżej podpowiadamy, gdzie powinny wylądować odpady:

·         Gdy węgiel/ brykiet będzie całkowicie ostudzony należy go wyrzucić do czarnego pojemnika na odpady zmieszane.

·         Niedojedzone resztki mięsa lub kości także powinny trafić do czarnego pojemnika.

·         Do pojemnika na bio natomiast powinny trafić resztki warzyw lub owoców.

·         Plastikowe opakowania, puszki oraz opakowania wielomateriałowe, np. po sokach wrzucamy do pojemnika żółtego, a jeśli są zatłuszczone do pojemnika czarnego.

·         Szklane butelki  powinny trafić do pojemnika koloru zielonego.

Dzięki wyrabianiu eko-nawyków wspólnie przyczyniamy się do dbania o nasze środowisko.

Udanego wypoczynku!