Podrzucono odpady pod bramę PSZOK-u. Mamy nagranie z monitoringu 23-06-2026 11:02 17 czerwca o godzinie 9:34 kamery monitoringu zarejestrowały osobę, która pozostawiła odpady pod bramą Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Zielonej w Lubinie. To kolejny przypadek pokazujący, że nie wszyscy korzystają z PSZOK-u zgodnie z jego przeznaczeniem. Pozostawienie odpadów pod bramą punktu nie jest ich legalnym przekazaniem. Jest to zaśmiecanie terenu i wykroczenie, za które grożą konsekwencje prawne. Nagranie z monitoringu zostało zabezpieczone. Widoczna jest na nim osoba pozostawiająca odpady oraz pojazd, którym zostały one przywiezione. Materiał zostanie przekazany Policji, która będzie prowadziła dalsze czynności zmierzające do ustalenia i ukarania sprawcy. Warto pamiętać, że pozostawianie odpadów pod bramą PSZOK-u niczym nie różni się od porzucania ich w lesie, przy drodze czy na terenach zielonych. Takie działanie prowadzi do powstawania dzikich wysypisk, szpeci otoczenie i generuje dodatkowe koszty, które ostatecznie ponoszą wszyscy mieszkańcy. Jeżeli osoba odpowiedzialna za pozostawienie odpadów sama zgłosi się do PSZOK-u w Lubinie przed przekazaniem sprawy do dalszego postępowania i uprzątnie pozostawione odpady, okoliczność ta zostanie odnotowana. W przeciwnym razie materiał z monitoringu wraz z dokumentacją zostanie przekazany Policji. Przypominamy, że Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Zielonej jest czynny od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 do 16:00. Mieszkańcy Lubina, którzy uiszczają opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, mogą bezpłatnie oddawać tam wiele rodzajów odpadów, w tym odpady wielkogabarytowe, elektroodpady, opony, tekstylia czy odpady poremontowe. MPWiK w Lubinie stanowczo sprzeciwia się podrzucaniu odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Każdy taki przypadek jest analizowany, a nagrania z monitoringu zabezpieczane i przekazywane odpowiednim służbom. Odpady mają swoje miejsce. Brama PSZOK-u nie jest jednym z nich.