Aktualności

 

‼UWAGA!


Informujemy, iż z dniem 02 listopada 2022 roku został otwarty nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Zielonej w Lubinie.

Przed planowanym przyjazdem, prosimy o zapoznanie się z Regulaminem określającym szczegółowe zasady funkcjonowania PSZOK oraz uzupełnienie i podpisanie Oświadczenia, stanowiącego załącznik do Regulaminu. Informujemy, iż nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jest czynny od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 do 16:00, poza dniami ustawowo wolnymi od pracy.‼

 

Dzień Ziemi 2022

22-04-2022 08:00
„Oto planeta Ziemia, dbajmy o nią, bo to wszystko co mamy” Oliver Jeffers

 

♻ Jak co roku, dnia 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Celem tego przedsięwzięcia jest uświadomienie ogółowi społeczeństwa, jak kruchy jest ekosystem człowieka.

Tego dnia stawia się na promocję ochrony środowiska, poszerzenie świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą.

Przez miliony lat ziemia tworzyła i opiekowała się szeregiem gatunków istnień od bakterii, po rośliny, zwierzęta i ludzi.

Niestety przez ostatnie kilkaset lat działalność człowieka zachwiewa równowagę, czego konsekwencje widzimy coraz częściej każdego dnia.

Zatem, tego dnia zatrzymajmy się na chwilę i spróbujmy, by nie był on tylko raz w roku, zaczynając od prostych rzeczy. Wyjdźmy ze szkoły, z domu i pójdźmy w kierunku przyrody, do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie natury w zasięgu wzroku. Poświęćmy czas na bycie z przyrodą, na refleksję nad tym, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna i ciekawa.

 ♻ Początek obchodów Dnia Ziemi datuje się na rok 1970 r. Jej inicjatorem był amerykański senator Gaylord Nelson. Do zainicjowania święta skłoniła Nelsona katastrofa ekologiczna, do której doszło w styczniu 1969 roku w Stanach Zjednoczonych. W wyniku uszkodzenia platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków oraz morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat. 

Obecnie Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzi ponad 190 państw na świecie.

Z tej okazji organizowane są na świecie, jak i w całej Polsce wydarzenia, które promują aktywne działanie na rzecz środowiska takie jak: konferencje, czy akcje sprzątania świata.

 ♻ Obchody tego Święta każdego roku odbywają się pod określonym hasłem przewodnim. W 2022 roku brzmieć ono będzie: "Inwestujmy w naszą planetę".

W tym roku zwróćmy uwagę na konieczność zmian w różnych obszarach działalności oraz wspólną odpowiedzialność - przedsiębiorstw, polityków i obywateli.

Co zatem możemy zrobić?

  • Zaplanujmy dzień bez samochodu - gdy tylko jest to możliwe, zostawiajmy auto w garażu, korzystajmy częściej z roweru czy komunikacji miejskiej, poruszajmy się pieszo.
  • Gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy, zamiast wyrzucać.
  • Segregujmy śmieci. Pamiętajmy, że tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi, dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach.
  • Robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą. Woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat!
  • Kupujmy tylko to, czego potrzebujemy.
  • Oszczędzajmy wodę i światło.

 

Cel obchodu Dnia Ziemi od lat jest niezmienny. Dotyczy promowania proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowania wspólnej odpowiedzialności, uświadamiania ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu. Święto to, to sposobność do zwiększania świadomości wpływu jaki wywieramy na przyrodę i efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody oraz globalne ocieplenie.

Wiele lubińskich szkół, przedszkoli i innych placówek kulturalno-oświatowych również organizuje w tym roku akcje:

·         🌿 sprzątania świata,

·         🌿 ekologiczny pokaz mody,

·         🌿 konkursy,

·        🌿 zabawy dla najmłodszych.

 

Obchody Dnia Ziemi są dla nas okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety.